Pražský výlet

Do matičky stověžaté jsme se na tři dny v květnu vydali s žáky 8. třídy. Hned na začátku děkuji kolegyni  Hance, že byla ochotna se mnou jet (a nelitovala), MÚ a KRPŠ za příspěvek, který žákům poskytli. Tentokrát jsme zvolili inovaci v dopravě a odpustili si vláček do Suchdolu. A protože rodiče byli ochotní, mohli jsme si dovolit odjet přímým vlakem z Opavy a stejně zpátky. Program výletu je skoro tradiční – navštívit ta nejvýznamnější místa spjatá s českou historií: Václavák, Národní muzeum, Pražský hrad, Vyšehrad, Karlův most, prohlédnout si večerní osvětlené město, těžko vybírat, k vidění je toho hodně. Z pohledu učitelky: zajistit ubytování, dopravu, vstupy, vše spočítat, aby nikdo nezaspal, aby se neztratil, aby nebyl úraz, aby neumřeli hlady, aby si odpočinuli, aby nebyla ostuda…atd, atd… Pro laika možná hrůzostrašné, ale díky souhře a respektu z obou stran všechno fungovalo a výlet jsme si užili. Jediné výhrady mohly být kvůli večernímu sběru mobilů, ale nahlas nikdo neprotestoval. A co zážitky žáků: bezva  jídlo, bezpečnostní rám na Hradě, ztracená a nalezená peněženka jedné učitelky, druhá učitelka a její smrt v očích na vrcholu Petřína, Filipova věčně otlučená hlava – předkové byli menší, obžerství  v KFC, náhradní místenky…

A až tyhle dojmy pominou, zůstanou opravdu ta nejvýznamnější místa spjatá s českou historií... / Mgr. Lenka Galová, třídní učitelka

Praha 1 2